Opony zimowe – jakie wybrać?

0
1146
opony zimowe

Odpowiednio dobrane opony zimowe mają wpływ na wiele aspektów prowadzenia pojazdu. Pierwszym z nich jest przyczepność do podłoża, nawet podczas jazdy w bardziej wymagających warunkach atmosferycznych. Kolejną kwestią jest droga hamowania i wpływ na prędkość jazdy. Co więcej, ogumienie, które zostało dobrze dopasowane, sprawia, że zużywamy mniej paliwa.

Jakie opony zimowe wybrać? Najważniejsze kryteria wyboru, które warto wziąć pod uwagę

Kupowanie nowych opon jest dla wielu kierowców niełatwym momentem. Dostawcy oferują dość zróżnicowany asortyment oraz produkty wielu marek – od budżetowych po premium, do których zaliczyć można np. opony zimowe Nokian. Szeroki wybór ogumienia umożliwia dobranie kompletu, który będzie idealny dla konkretnego samochodu. Jednak często stwarza on również problemy, ponieważ wielu kierowców nie wie, jakie powinny być dobre opony zimowe.

Jak wybrać opony zimowe? Zanim kierowca podejmie decyzję, powinien zdać sobie kilka pytań, które znacznie zawężą pole wyboru i wykluczą ryzyko zakupu modelu opon, który zupełnie nie sprawdzi się w przypadku posiadanego samochodu:

  • Jakich opon potrzebuje mój samochód?
  • Jaki profil opon na zimę będzie odpowiedni?
  • Jaką kwotę mogę przeznaczyć na zakup?
  • Wybrać nowe czy używane opony?

Jakich opon potrzebuje mój samochód?

Aby zakupić model opon idealny dla danego pojazdu, najpierw trzeba sprawdzić rozmiar. Jak to zrobić? Należy spojrzeć na bok opony, powinien się tam znajdować kod, np. w formacie takim, jak 185/75 R16. Można dzięki niemu sprawdzić trzy parametry: pierwsze trzy cyfry oznaczają szerokość, kolejne dwie są oznaczeniem profilu, a ostatnie dwie odnoszą się do średnicy felgi. Litera natomiast mówi o typie opony –  w naszym przykładzie „R” oznacza oponę radialną.

Jaki profil opony na zimę wybrać?

Na początku warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest profil opony. Oznacza on stosunek wysokości ogumienia do jego szerokości. Opony o niskim profilu są polecane kierowcom, którzy preferują szybką jazdę, a także często poruszają się na drogach dobrej jakości. W przypadku, gdy są to trasy podmiejskie lub boczne, poleca się opony wysokoprofilowe. Zapewniają one gorsze osiągi, jeżeli chodzi o prędkość, jednak dobrze wpływają na przyczepność i radzenie sobie z koleinami w śniegu lub zaspami – to wszystko dzięki szerszej ściance.

Oznaczenia opon zimowych

Oznaczenia opon zimowych – jak sprawdzić?

W przeciwieństwie do opon letnich, na boku zimowych umieszczane jest oznaczenie M+S. Jest to skrót z języka angielskiego Mud + Snow, czyli Błoto i Śnieg. Dodatkowo znajduje się tam symbol 3PMSF – trzech szczytów z płatkiem śniegu. Jeśli chodzi o rozróżnienie ogumienia zimowego od całorocznego, sprawa nieco się komplikuje. W tym przypadku oznaczenie na boku opony wygląda tak samo. Jak zatem można je odróżnić? Należy zwrócić uwagę na bieżnik. Ogumienie zimowe cechuje się większą liczbą nacięć i rowków. Ponadto, często na oponach całorocznych umieszczane są także zwroty takie jak „AllSeason”, „All Weather” czy „4Seasons”.

Odpowiednie opony zimowe – jakie wybrać?

Szukając dobrych opon zimowych, warto również zwrócić uwagę na rodzaj bieżnika. Wyróżnia się trzy typy – symetryczny, asymetryczny i kierunkowy. Najczęściej do zimowych warunków wybiera się ostatnią odmianę. Czym wyróżnia się bieżnik kierunkowy? Bardzo łatwo można go rozpoznać po ułożeniu klocków w literę „V” lub „U”. Są one skośne i prowadzą od środka do barków po lewej i prawej stronie opony.

Największą zaletą bieżnika kierunkowego jest świetne odprowadzanie wody i błota pośniegowego spod opon. Dodatkową korzyścią są także znakomite właściwości trakcyjne. Dzięki temu ogumienie z takim bieżnikiem poradzi sobie w trudniejszym terenie – nierównym, wśród zasp i pokrytej lodem powierzchni. Co więcej, opony kierunkowe sprawdzają się świetnie również na suchej nawierzchni, mają bardzo dobrą przyczepność, a także są niezastąpione podczas intensywnych opadów deszczu.

Jakie opony zimowe wybrać – nowe czy używane?

Kupowanie używanych opon zimowych, jest często dobrym rozwiązaniem. Wiele drogich modeli można nabyć w znacznie niższych cenach. Jednak przy podejmowaniu takich decyzji należy mieć odpowiednią wiedzę, która pozwoli od razu wykryć mankamenty i ocenić stan opony. Wiele osób jednak nie jest w stanie samemu sprawdzić, czy oferowany komplet ogumienia nadaje się jeszcze do jazdy. W takim przypadku lepiej nie ryzykować i wybrać zakup nowych opon.

Nowy komplet będzie nie tylko w doskonałym stanie, lecz także zapewne dostaniemy na niego gwarancję. Jeśli produkt nie podoła zadaniom, jakie stawiają przed nim zimowe warunki, możemy ubiegać się o zwrot pieniędzy lub nowy egzemplarz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ