W dzisiejszych czasach trudno ukryć przeszłość używanego samochodu przed kupującymi. W Internecie można odnaleźć szczegółowe informacje o historii pojazdu, jego pochodzeniu, wypadkach i ubezpieczeniu. Wszystkie informacje można zdobyć, posługując się numerem VIN. Jak sprawdzić auto po VIN? Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne zadanie.
Numer VIN – co to takiego?
Kupując używany pojazd, warto sprawdzić nie tylko to jakie części samochodowe były w nim ostatnio wymieniane, czy jak długa jest ważność ubezpieczenia. Warto także prześledzić jego historię, wykorzystując do tego numer VIN. Co to takiego? Krótko mówiąc, jest to numer identyfikacyjny pojazdu nadany przez producenta.
VIN zawsze jest unikatowy i jednoznacznie określa dany samochód. W jego skład wchodzi 17 znaków, z których każdy oznacza coś innego. Ta kombinacja liter i cyfr powinna być niezwykle ważna dla każdego właściciela oraz potencjalnego nabywcy pojazdu. Nie dość, że numer VIN może się przydać w wielu sytuacjach, to dodatkowo za jego pomocą można pozyskać cenne informacje na temat historii pojazdu.
Jest to szczególnie ważne w przypadku zakupu używanego auta. Cofnięty licznik czy ukryte ślady poważnego wypadku to tylko niektóre z problemów, na jakie natknąć się mogą kupujący. Na szczęście obecnie dzięki numerowi VIN szybko można odkryć wszelkie nieścisłości w historii pojazdu.
Jak rozszyfrować numer VIN?
Jak już wspomniano, numer VIN to ciąg znaków, które z pozoru nic nam nie mówią. Jednak każda z cyfr i liter wchodząca w skład numeru identyfikacyjnego pojazdu, kryje w sobie konkretną informację. Zastanawiasz się jak odczytać numer VIN? Oto krótkie wyjaśnienie.
- Znaki od 1 do 3 wskazują na producenta samochodu. WMI (ang. World Manufacturer Identifier) składa się z trzech znaków, z których pierwszy odnosi się do rejonu geograficznego producenta, natomiast kolejne dwa do konkretnego kraju.
- Znaki od 4 do 8 opisują pojazd – mówią o rodzaju nadwozia, typie silnika i wyposażeniu. VDS (ang. Vehicle Descriptor Section) składa się z aż sześciu znaków (włącznie z liczbą kontrolną) i jest informacją dla właściciela pojazdu, dotyczącą szczegółów jego konstrukcji.
- Znak 9 to tzw. liczba kontrolna. Stanowi sumę wartości liczbowej wszystkich znaków całego numeru identyfikacyjnego VIN.
- Znak 10 oznacza rok modelowy.
- Znak 11 skrywa informację o fabryce.
- Znaki 13-17 to numer seryjny pojazdu.
Numer VIN – gdzie można go znaleźć?
Sprawdzanie numeru VIN nie jest trudnym zadaniem, jednak w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, gdzie go szukać. W zależności od konkretnego producenta VIN może być umieszczony w różnych miejscach.
Właściciele pojazdów marki Alfa Romeo znajdą go na prawym bocznym wzmocnieniu w okolicy osadzenia amortyzatora, na podłodze w okolicy fotela pasażera lub na podłodze bagażnika.
Numer VIN w samochodach Audi najczęściej znajdziemy w przegrodzie czołowej lub na obudowie deski rozdzielczej z lewej strony.
W przypadku Chevroletów, Dacii, Daewoo i Daihatsu zazwyczaj będzie to przegroda czołowa.
W modelach marki Jeep można go znaleźć także na prawej podłużnicy ramy za tylnym kołem. Ogólnie rzecz ujmując, można wyróżnić kilka najbardziej popularnych lokalizacji. Są to:
- przegroda czołowa,
- wzmocnienie boczne prawe w okolicy osadzenia amortyzatora,
- obudowa deski rozdzielczej z lewej strony,
- podłoga bagażnika,
- słupek środkowy prawy,
- podłoga pod tylnym siedziskiem kanapy,
- prawa podłużnica ramy za przednim kołem,
- podłoga w okolicy fotela pasażera.
Jeśli nie wiesz gdzie sprawdzić VIN dla swojego samochodu, informację na ten temat bez problemu można znaleźć w Internecie. Warto pamiętać także o tym, że numer identyfikacyjny samochodu można odnaleźć w dokumentach, a dokładniej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w polu oznaczonym literą E.
Numer VIN – kiedy może nam się przydać?
Sprawdzanie samochodu po numerze VIN to praktyka stosowana przez wielu właścicieli pojazdów. Dzięki kodzie VIN można dotrzeć do szczegółowych informacji odnoszących się do konkretnego auta. Jest to szczególnie przydatne w przypadku zakupu używanego samochodu. Przez to, że każdy pojazd wyposażony jest w unikalny numer identyfikacyjny, nic się przed nami nie ukryje.
Numer VIN samochodu można śmiało porównać do peselu, którym posługujemy się na co dzień. VIN potrzebny nam będzie podczas każdego badania okresowego przeprowadzanego na stacji diagnostycznej. W trakcie takiej wizyty do ogólnej bazy CEPiK wpisywany jest stan licznika.