Opony rolnicze to osobna grupa ogumienia samochodowego, wykorzystywana w pracy pojazdów rolniczych. Są stosowane między innymi w różnego typu ciągnikach, niezwykle pomocnych w wykonywaniu prac rolnych. Poniżej przedstawiamy najważniejszą specyfikację opon rolniczych oraz udzielamy porad związanych z ich zakupem. Dowiesz się jak odnaleźć produkt pasujący do konkretnej maszyny oraz o czym należy pamiętać w trakcie przeglądania dostępnych opon.
Oznaczenia na oponach rolniczych
Każda opona — nie tylko rolnicza — powinna być oznaczona za pomocą szeregu cyfr i liter umieszczonych po ich bocznej stronie. Często, są to informacje umieszczane bezpośrednio obok nazwy producenta lub modelu opony. W oponach radialnych najczęściej występuje oznaczenie metryczne, na które składa się: szerokość opony w przekroju, profil opony, rodzaj budowy i podana w celach średnica osadzania na felgach.
Pozostałe informacje, które powinny zostać podane na powierzchni opony, to między innymi indeks jej nośności, a także informacja czy jest to opona wyposażone w dętkę (TT) czy jej pozbawione (TL). Dodatkowe informacje dotyczą także kierunku obrotu, ciśnienia, numeru homologacji, miejsca i daty produkcji.
Opona do Twojego ciągnika — czyli jaka?
Opona powinna być również dostosowana do pełnienia określonych obowiązków oraz do pracy z konkretnym typem urządzenia. Warto pod tym względem wspomnieć o oponach niskoprofilowych, radialnych i diagonalnych, z których rolnicy korzystają najczęściej.
Opony niskoprofilowe są dedykowane do pracy z niedużymi urządzeniami. Odróżniają się od pozostałych odmienną charakterystyką tłumienia. Dzięki temu nawet w trakcie stosunkowo szybkiej jazdy opona nie wydaje zbyt wielu odgłosów.
Opony radialne posiadają dodatkowo wzmocnione czoło, czyli tak zwane opasanie. Inaczej także przebiegają kordy osnowy — są poprowadzone prostopadle względem drutówki. Dzięki temu możliwa jest praca przy wyjątkowo niskich ciśnieniach, o wiele mniejszych niż w przypadku konwencjonalnych opon. Ponadto, w oponach radialnych odkształceniu ulegają przede wszystkim ich ścianki boczne oraz barki. Czoło opony pozostaje natomiast nienaruszone, niezależnie od sił wywieranych przez ciągnik.
W oponach diagonalnych osnowa została zbudowana z kilku warstw. Poszczególne budujące je włókna kordu ustawiono pod kątem ostrym — na poziomie 30-40 stopni — względem drutówki. Ilość warstw może być mniejsza lub większa, lecz za każdym razem będą one nakładane na siebie w sposób krzyżujący. Dzięki temu, opony rolnicze diagonalne są wyjątkowo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia oraz żywotne.
Pozostałe ważne sprawy w czasie zakupu opon
Ponieważ zakup opony rolniczej to swoista inwestycja na lata, warto przyjrzeć się także kilku dodatkowym cechom konstrukcyjnym i możliwościom, jakie oferują. Warto zwrócić uwagę na zdolność danej opony do samooczyszczania się w trakcie pracy. Pomocna jest także funkcja ugniatania gleby, wykorzystywana przez wielu rolników w trakcie pracy w polu. Trakcja oraz przewidziany przebieg opony — przez cały okres eksploatacyjny — to również ważne wyznaczniki jakości.
Nie mniej ważna jest też sama eksploatacja opony. Sposób korzystania z niej oraz zakres wykonywanych za jej pomocą prac może mieć wpływ na warunki jezdne, oraz przydatność ogumienia w przyszłości. Dlatego polecamy unikać poruszania się po nawierzchni, do której opona nie została przeznaczona, a także o przestrzegać pozostałych zasad poprawnej eksploatacji.