Kiedy może się nam przydać lakier zaprawkowy?

0
2387
Kiedy może się nam przydać lakier zaprawkowy?

Rysy na lakierze potrafią bardzo zepsuć humor kierowcy. Wizyta u lakiernika zwykle wiąże się ze sporym wydatkiem, a podrapane auto wygląda bardzo nieestetycznie. Na szczęście nie każda rysa wymaga wizyty u lakiernika. Z płytszymi poradzimy sobie sami, stosując lakier zaprawkowy.

Rodzaje rys

Samochód pokryty jest kilkoma warstwami lakieru. Składają się na nie podkład pełniący funkcję antykorozyjną i wiążącą, lakier bazowy nadający autu kolor i lakier bezbarwny chroniący przed uszkodzeniem. Najpłytsze rysy, które uszkadzają jedynie bezbarwny lakier, można naprawić przy pomocy pasty i polerki. Głębsze rysy wymagają uzupełnienia warstwy bazowej lakieru. Najgłębsze rodzaje rys, przy których zostaje odsłonięta karoseria samochodu zawsze wymagają uzupełnienia lakieru. W przeciwnym razie może dojść do powstania rdzy i zniszczenia karoserii pojazdu.

Samodzielna naprawa rysy

Głębsze rysy możemy wypełnić również samodzielnie, bez wizyty u lakiernika. Przyda się nam do tego zestaw zaprawkowy. W jego skład wchodzi lakier bazowy (może mieć on formę sztyftu, sprayu lub buteleczce) i bezbarwny lakier ochronny. Kolor łatwo dobierzemy wybierając go według kodu umieszczonego na tabliczce znamionowej pojazdu.

Jak samodzielnie naprawić rysę?

Na początek oczyszczamy rysę i odtłuszczamy ją. Możemy zrobić to na przykład przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Następnie nanosimy lakier zaprawkowy na rysę – możemy zrobić to na przy pomocy cienkiego pędzelka lub wykałaczki. Jeśli nadmiar lakieru wydobywa się ponad powierzchnię rysy, należy go usunąć. Następnie w podobny sposób nakładamy lakier ochronny.
Trudniejsze będzie naprawienie rysy, która sięga blachy karoserii. W takim przypadku należy najpierw nałożyć warstwę lakieru antykorozyjnego, a dopiero potem lakier bazowy i bezbarwny.

Zakup lakieru zaprawkowego to wydatek, który może kosztować nas kilkadziesiąt złotych. Nie jest to suma duża, wziąwszy pod uwagę fakt, że korzystając z usług lakiernika zapłacilibyśmy kilkukrotnie więcej. Z tego powodu warto w niego zainwestować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ