Aby lakier naszego samochodu pozostawał w dobrym stanie, należy odpowiednio o niego zadbać. Mycie i woskowanie nie wystarczy, czasami potrzebne jest również polerowanie samochodu. Poniżej podpowiemy, na czym polega ręczne polerowanie samochodu.
Polerowanie ręczne i mechaniczne
Istnieją dwa główne sposoby polerowania: ręczne i mechaniczne. Mechaniczne wymaga zastosowania zastosowania szlifierki z odpowiednimi głowicami polerskimi. Metoda ręczna jest łatwiejsza, nie wymaga tylu narzędzi i nie jest tak bardzo inwazyjna dla samochodu. Z tego powodu w artykule skupimy się właśnie na niej.
Przygotuj samochód do polerowania
Zanim weźmiemy się za ręczne polerowanie samochodu, powinniśmy go do tego odpowiednio przygotować. Na początek dokładnie umyjmy samochód. Po umyciu warto oczyścić karoserię przy pomocy specjalnej glinki. Po glinkowaniu jeszcze raz myjemy auto – to wydaje się pracochłonne, ale jeśli tego nie zrobimy, pozostaną ziarnka piasku, które utworzą długie, nieestetyczne rysy. Następnie przygotowujemy pady i pastę polerską – jeśli polerujemy samochód po raz pierwszy, powinniśmy zastosować stosunkowo miękkie pady i pastę o niewielkiej ścieralności.
Jak wypolerować ręcznie samochód?
Czysty samochód należy okleić taśmą, którą zabezpieczymy wszystkie elementy z plastiku, chromu czy reflektory. Na początku zaczynamy polerowanie delikatnie, na niewielkiej powierzchni. Warto zaplanować sobie pracę po kolei nad poszczególnymi panelami, w które wcieramy pastę. Nadmiar pasty ścieramy ściereczką z mikrofibry.
Jeżeli czujemy, że efekt jest niewystarczający możemy wypróbować pasty o nieco większej ziarnistości. Powinniśmy to robić jednak stopniowo i rozważnie, próbować na niewielkim kawałku, by nie zniszczyć lakieru.
Ręczne polerowanie samochodu nie jest trudne ani kosztowne, wymaga jednak żmudnej pracy. Efekt z pewnością jednak nam ją wynagrodzi. Dobrym pomysłem może być ręczne wypolerowanie samochodu przed jego woskowaniem. Pamiętajmy jednak by nie polerować samochodu zbyt często, gdyż zniszczymy lakier.