Wynajem samochodu? Bywa o wiele bardziej opłacalny od zakupu!

0
2425

Nie każdy korzysta z samochodu na tyle często, by jego zakup był ekonomicznie uzasadniony. Co jednak, jeżeli mimo wszystko pojazd ten jest potrzebny? W takiej sytuacji można go pozyskać w inny sposób – poprzez leasing lub coraz popularniejszy wynajem.

Dlaczego nie kredyt?

Zakup samochodu za gotówkę lub z wykorzystaniem środków uzyskanych droga kredytowania może być kuszące, w końcu tak uzyskany pojazd należy w pełni do Ciebie lub Twojej firmy i możesz z nim robić co zechcesz. Niestety – rozwiązanie to posiada swoje wady.

Przede wszystkim musisz na stałe zablokować poważne środki finansowe. Co więcej, w przypadku poważniejszych problemów finansowych i konieczności sprzedaży auta musisz liczyć się z faktem, że jego wartość rynkowa szybko się zmniejsza i odzyskane środki mogą okazać się znacznie mniejsze od zainwestowanych.

Więc może leasing?

Leasing to obecnie najczęstszy sposób na pozyskanie samochodu dla firmy. W przypadku osób prywatnych spotyka się go znacznie rzadziej, co jednak nie znaczy, że nie jest on możliwy również w takiej formie.

Leasing pozwala na zdobycie auta w zamian za regularne, comiesięczne opłaty. Cała procedura wymaga znacznie mniejszych formalności, niż w przypadku ubiegania się o kredyt. Jednocześnie w niektórych przypadkach istnieje możliwość odkupienia samochodu pod koniec okresu objętego umową leasingu.

Dobre rozwiązanie? Nie zawsze. Zwłaszcza, jeżeli ktoś potrzebuje pojazdu jedynie sezonowo. Nadal brakuje tez elastyczności typowej dla umów wynajmu.

Wynajem samochodu – wygodniejszy niż sądzisz

To nadal niezbyt często spotykane rozwiązanie, często bardzo niedoceniane. Wiele osób wzbrania się przed nim ze względu na fakt, że wynajem wydaje się droższy. Czy jednak na pewno? I co, jeżeli przyglądniemy się zaletom tego rozwiązania?

Przede wszystkim wynajem samochodu jest idealnym wyjściem w sytuacji, w której potrzebujesz go tylko sporadycznie. W przypadku osób prywatnych może być to wyjazd na czas urlopu. Przydatny może się zresztą okazać także wtedy, gdy ktoś posiada własne auto, ale chwilowo jest ono w naprawie lub gdy ktoś z pozostałych członków rodziny musi przez pewien czas bardzo intensywnie wykorzystywać ten środek lokomocji.

Na wynajem decydują się również osoby wyjeżdżające zagranicę i docierające na miejsce na przykład samolotem, ale jednocześnie chcące na miejscu dysponować swobodną możliwością przemieszczania się własnym samochodem.

Co w przypadku firm? Tutaj wynajem może mieć zastosowanie w przypadku sporadycznych wyjazdów na delegacje lub konferencje branżowe. Jednak nie tylko!

Wynajem długoterminowy jest tańszy niż sądzisz!

Zasygnalizowaliśmy już, że w przypadku wynajmu długoterminowego miesięczne opłaty mogą wydawać się wyższe, niż w przypadku leasingu. Przeliczenie to jednak nie jest tak proste, jak można by sądzić. W przypadku wynajmu nie musisz się przejmować szeregiem dodatkowych spraw, takich jak ubezpieczenie, wymiana opon, czy koszt serwisowania pojazdu – firmy świadczące usługę wynajmu, np. www.fleetbook.pl, biorą takie obowiązki na siebie.

Co więcej, w przypadku, gdy przez kilka miesięcy (np. poza sezonem danej branży) auto nie jest potrzebne, bez problemu możesz z niego zrezygnować.

To jednak nie wszystko. Korzystając z leasingu, siłą rzeczy jest się uzależnionym od konkretnego pojazdu. Jeżeli zdecydujesz się na wynajem, a w konkretnych okolicznościach będzie potrzebny inny samochód, przykładowo posiadający większy bagażnik, możesz dokonać wymiany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ