Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji – to łatwe!

0
2731
Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji - to łatwe!

Aby zapewnić optymalne warunki jazdy, powinniśmy zadbać o klimatyzację w samochodzie. Jeśli tego nie zrobimy, może przyczynić się to do wywołania objawów alergii, stanie się również źródłem grzybów i bakterii, które wydmuchiwane będą do wnętrza samochodu. Z tego też powodu czasami może być konieczne odgrzybianie.

Kiedy powinniśmy zająć się klimatyzacją?

Niewątpliwie, jeśli z klimatyzacji wydobywa się przykry zapach, jest to niezawodny znak, że powinniśmy wyczyścić klimatyzację. Może on oznaczać, że w układzie chłodzącym znajdują się grzyby lub inne drobnoustroje, potencjalnie bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Możemy oczywiście wybrać się do wyspecjalizowanego serwisu i zlecić wyczyszczenie klimatyzacji, zwykle jednak wystarczy, że zrobimy to sami. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić wyczyszczeniu parownika. To właśnie tam najczęściej gromadzą się pleśnie i grzyby. Klimatyzację powinniśmy czyścić i odgrzybiać przynajmniej raz do roku. Jeśli mamy małe dzieci, nawet częściej. Pamiętajmy o tym, że jeśli to zaniedbamy, później konieczne będzie zdemontowanie parownika, co jest dość kosztowne. Istnieją trzy metody czyszczenia klimatyzacji piankowa, ozonowa i ultradźwiękowa.

Metoda piankowa

Jest stosunkowo tania, prosta i dlatego popularna. Wystarczy że kupimy odpowiedni preparat grzybobójczy w sprayu (koszt to ok. kilkunastu zł) i wyczyścimy nim klimatyzację. Możemy to zrobić wprowadzając specjalny wężyk przez kanały nawiewowe, należy uważać przy tym, by środek dostał się jak najgłębiej. Drugi sposób to wtryskiwanie preparatu w miejsce najbardziej intensywnego zasysania powietrza z kokpitu.

Metoda ultradźwiękowa

Polega na zastosowaniu specjalnego urządzenia do odgrzybiania, które rozpyla chemiczny płyn metodą ultradźwiękową. To droższa, ale bardzo skuteczna metoda. Dla optymalnych rezultatów warto zastosować ją w dwóch etapach: najpierw płyn odgrzybiający, potem usuwający przykre zapachy.

Metoda ozonowa

Niestety, urządzenie do odgrzybiania przy pomocy ozonu jest drogie, jednak metoda ta jest bardzo skuteczna i nie wymaga stosowania żadnych płynów. Urządzenie to wytwarza ozon przy pomocy promieni UV i napięcia elektrycznego. Wystarczy umieścić je na desce rozdzielczej i podłączyć do prądu, a skutecznie zwalczymy wszystkie grzyby i bakterie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ