Nielegalne stosowanie ksenonów – co i dlaczego może Ci grozić?

0
3529
Nielegalne stosowanie ksenonów – co i dlaczego może Ci grozić?

Początkowo ksenony były fabrycznie montowane w samochodach wysokiej klasy o bogatym wyposażeniu. Obecnie, gdy koszty produkcji i eksploatacji pojazdów nie są już tak wysokie, lampy ksenonowe stały się bardziej popularne i osiągalne dla większej liczby użytkowników. Dwie rzeczy pozostały wciąż niezmienne – wymiana ksenonów powinna być zlecona fachowemu serwisowi, a za nielegalny montaż tego typu oświetlenia grożą kierowcy poważne konsekwencje. O jaką niezgodność z prawem chodzi?

Zalety ksenonów

Nie ulega wątpliwości, że właściwie użytkowane ksenony, czyli montowane w przystosowanych do tego samochodach, są dla kierowcy wielkim udogodnieniem. Ponieważ emitują światło zbliżone barwą do światła naturalnego (białe światło o delikatnym niebieskim zabarwieniu), sprawdzają się doskonale podczas jazdy w dzień oraz w nocy. W dzień pozwalają innym kierującym szybciej dostrzec samochód wyposażony w tego typu oświetlenie, po zmroku z kolei zwiększają widoczność trasy, co jest szczególnie ważne w czasie jazdy w terenie niezabudowanym lub słabo oświetlonym. Dzięki temu kierowca jest w stanie łatwiej dostrzec pojawiającą się na drodze przeszkodę – pieszego, rowerzystę, zwierzynę czy znaki drogowe – i odpowiednio szybko podjąć decyzję o właściwej reakcji. Co więcej, parametry świetlne generowanego oświetlenia sprawiają, że oczy kierowcy nie męczą się tak szybko. Pamiętać trzeba jednak o tym, że ksenony, emitując 2-krotnie jaśniejszą wiązkę światła w porównaniu do tradycyjnych żarówek halogenowych, wymagają regularnej kontroli ustawienia. Ksenony, pomimo tego, że produkują tak jasny strumień świetlny, potrzebują znacznie mniej energii, nawet o 30%, co przekłada się na mniejszy pobór paliwa. Idzie za tym także dłuższa żywotność niż w przypadku standardowych halogenów. Czas eksploatacji ksenonów to nawet 3 tysiące godzin.

Kto może używać ksenonów?

Ksenony mogą być montowane tylko i wyłącznie w samochodach z przystosowanym do tego reflektorem. Taki reflektor wyposażony jest w wysokociśnieniowy spryskiwacz, który zapobiega rozbiciu wiązki świetlnej przez osadzające się na reflektorze zabrudzenia. Rozproszony strumień światła jest bowiem powodem niebezpiecznego oślepiania innych kierowców i użytkowników drogi. Ponadto w samochodzie z ksenonami musi znajdować się również urządzenie do automatycznej regulacji zasięgu świateł oraz przetwornica prądowa zaadoptowana do tego typu oświetlenia. Wszystkie wymienione elementy obowiązkowo muszą posiadać stosowną homologację, która jest znakiem dopuszczenia ich do bezpiecznego użytku.  

philips xenon

Kiedy stosowanie ksenonów jest niezgodne z prawem?

O niezgodnym z przepisami używaniu ksenonów można mówić w 2 sytuacjach. Pierwszy przypadek to montowanie lamp ksenonowych w autach do tego nieprzystosowanych, czyli takich, które oryginalnie posiadają oświetlenie halogenowe. Drugi przypadek to zakup podrabianych lamp ksenonowych bez ważnej homologacji. Takie podróbki pseudomarkowego oświetlenia są nie tylko gorszej jakości, ale nie spełniają także wymogów technicznych zapewniających bezpieczne użytkowanie żarówek. Obie te praktyki stoją w niezgodzie z przepisami dotyczącymi zewnętrznego oświetlenia pojazdów. Za takie złamanie przepisów prawa grozi mandat oraz utrata dowodu rejestracyjnego. Pojazd z nielegalnymi ksenonami nie zostaje dopuszczony do ruchu i musi zostać odprowadzony na parking.

Używanie pseudoksenonów jest nie tylko nielegalne, ale i niebezpieczne. Tego typu oświetlenie, podrabiane lub samowolnie montowane w miejsce tradycyjnych halogenów nie tworzy naturalnej granicy światła i cienia, przez co silnie oślepia jadących z naprzeciwka kierowców oraz poruszających się z przeciwległej strony pieszych czy rowerzystów. Poziom tego oślepienia jest o tyle niebezpieczny w skutkach, że nawet stokrotnie przekracza dopuszczone prawem normy. Dlatego w interesie każdego kierowcy powinno być zaopatrywanie się w oryginalne oświetlenie samochodowe, nie tylko ksenonowe, ale każde inne. Czyniąc tak, dbamy o bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Gdzie kupować takie markowe oświetlenie? U zaufanych sprzedawców współpracujących z liderami w branży samochodowego oświetlenia. Jednym z takich sklepów jest nocar.pl. Znajdą u nas Państwo markowe oświetlenie samochodowe renomowanych producentów, takich jak Osram, Philips, Tungsram, Narva czy General Electric. W swojej ofercie posiadamy również oleje samochodowe marki Castrol, Elf oraz Liqui Moly, pióra wycieraczek Bosch oraz wiele innych akcesoriów samochodowych. Więcej informacji o zaletach oświetlenia ksenonowego znaleźć można na naszym blogu, we wpisie „W czym ksenony są lepsze od halogenów?”

Źródło zdjęć: Philips

Materiał promocyjny.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ