Zima to nieprzyjazny czas dla kierowców. Wielu z nas z przerażeniem myśli o sytuacji, gdy w mroźny poranek odkopią samochód spod śniegu i okaże się, że nie może on zapalić. Aby tego uniknąć, warto wymienić akumulator jeszcze przed zimą. Nie jest to trudne. Możemy to zrobić samemu, bez pomocy mechanika. Poniżej praktyczne porady, na co zwrócić uwagę, wymieniając akumulator.
Jaki rodzaj akumulatora wybrać?
W sklepie https://gmoto.pl/akumulatory-motocyklowe,13/ dostępne są różne rodzaje akumulatorów. Najpopularniejsze z nich są akumulatory kwasowo-ołowiowe, które stosuje się wszystkich rodzajach pojazdów. Zbudowany jest z elektrod zanurzonych w elektrolicie (roztworze kwasu siarkowego) zwanych ogniwami galwanicznymi. Ze względu na niską cenę i nie najgorszą jakość są one często spotykane przez kierowców. Możemy dostać je w dwóch wariantach: rzadko już spotykane obsługowe, których zastosowanie jest uciążliwe ze względu na konieczność kontroli i stanu elektrolitu oraz bezobsługowe. Możemy również zdecydować się na zakup akumulatorów żelowych, w przypadku których elektrolit występuje w formie żelu. Są one bardzo podatne na wstrząsy, dlatego też idealnie sprawdzają się w samochodach terenowych i motocyklach.
Innym rodzajem akumulatorów są akumulatory AGM, wykorzystujące włókno szklane nasączone elektrolitem. Są one droższe, jednak bardzo praktyczne, mają niewielkie rozmiary i są bardzo odporne na uszkodzenia.
Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Zanim kupimy akumulator, sprawdźmy na etykiecie jego parametry. Ważne będzie napięcie podane w voltach. Najczęściej standardowe wynosi 12 volt, jednak w razie wątpliwości możemy to sprawdzić w instrukcji samochodu. Ważny będzie również prąd rozruchu podany w amperach. Akumulatory o większej wartości prądu rozruchu będą o wiele lepiej radziły sobie podczas mrozów. Niestety, takie akumulatory będą droższe i mniej wytrzymałe. Ostatni parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę, to pojemność i jej wartość zalecana podana w amperogodzinach. Powinniśmy się trzymać w tym przypadku wartości zalecanej podanej przez producenta samochodu.