Konserwowanie klimatyzacji samochodowej

0
3194
Konserwowanie klimatyzacji samochodowej

Konserwując i serwisując klimatyzację co sezon można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wymiana osuszacza, skraplacza i sprężarki to koszt łącznie nawet 3 tysięcy. Niesprawna klimatyzacja może powodować również choroby układu oddechowego, takie jak np. legioneloza (ciężka zakaźna choroba wywołana przez bakterie legionelli).

Klimatyzacja a nowe samochody

W nowych samochodach układ klimatyzacji nie wymaga poważnych ingerencji mechaników. Wystarczy wymiana filtru pyłkowego czy napełnianie klimatyzacji w centrum Norauto, by cieszyć się przyjemną i, co najważniejsze, chłodną jazdą. Więcej troski i zaangażowania wymaga serwis klimatyzacji w samochodach używanych.

Odgrzybianie klimatyzacji

Kupując samochód używany pierwszym krokiem, jaki powinno się wykonać jest dezynfekcja układu, zwana też odgrzybianiem klimatyzacji samochodowej. Robi się ją na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest ozonowanie przy pomocy specjalnej wytwornicy. Ozon zabija drobnoustroje i likwiduje nieprzyjemne zapachy. Koszt takiego zabiegu to około 50 zł. Drugim sposobem jest dezynfekcja chemiczna. Polega ona na wprowadzeniu przez parownik klimatyzacji aseptycznego środka dezynfekującego, który trafia do całego układu. Zabija on grzyby i pleśnie znajdujące się w klimatyzacji. Kosztuje 70 zł, zaś w połączeniu z ozonowaniem cena usługi wynosi 100zł.

Klimatyzacjaa filtr kabinowy

Po zakupie używanego samochodu poleca się również wymianę filtru kabinowego. Jego modele w wersji papierowej kosztują od 30 do 50 złotych. Wersja z aktywnym węglem, szczególnie polecana alergikom, to koszt około 80 zł. Filtr kabinowy powinno wymieniać się co pół roku.

Sprawdzanie szczelności układu

Popularną metodą pozwalającą wykryć nieszczelności klimatyzacji, jest napełnianie układu azotem pod ciśnieniem 8 barów. Jest to gaz, który usuwa wilgoć. W ciągu pół godziny od napełnienia, jeśli w układzie zacznie spadać ciśnienie, oznacza to, że jest on nieszczelny. Koszt takiej diagnostyki to około 30 zł.

Serwis skraplacza i osuszacza

Osuszacz odpowiedzialny jest za usuwanie z klimatyzacji nagromadzonej wilgoci. Powinien być wymieniany maksymalnie co 3-4 lata. Po tym okresie wytrącają się z niego substancje żrące, które mogą spowodować skorodowanie całego układu. Wymiana osuszacza to koszt od 150 do 200 zł. Skraplacz jest elementem klimatyzacji, który w miarę łatwo się konserwuje. Wystarczy raz do roku go przeczyścić. Koszt takiej usługi to około 20zł. Regularnie nieczyszczony, może skorodować i wymagać wymiany. Oryginalny skraplacz to wydatek do 2 tysięcy złotych.

Konserwacja sprężarki

Sprężarka w układzie odpowiedzialna jest za tłoczenie czynnika chłodzącego. Jeśli nie działa, nawet napełniona klimatyzacja nie będzie działać. Narażone na awarię w sprężarce są uszczelniacze i łożyska. Te pierwsze to koszt nawet 300 zł za komplet. Łożyska są nieco tańsze i ich cena oscyluje w granicach 100 zł. Samą sprężarkę w zależności od modelu można kupić już za 700zł

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ