Jakie wybrać ogrzewanie postojowe?

0
2678
Jakie wybrać ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe to bardzo przydatna funkcja w naszym samochodzie. Jeśli spędzamy dużo czasu na postojach, z pewnością nasz komfort dzięki niemu znacząco wzrośnie. Problemem może być jednak dość wysoka cena. Dlatego warto rozważyć, czy w ogóle montaż takiego urządzenia będzie dla nas opłacalny.

Czym jest ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe ma za zadanie zapewnić wysokie temperatury wewnątrz pojazdu i ogrzewać silnik w czasie gdy samochód stoi na postoju. Istnieją dwa rodzaje ogrzewania postojowego: elektryczne i spalinowe. Obydwa podnoszą temperaturę silnika, ogrzewają płyn chłodniczy i powodują, że ciepłe powietrze wtłaczane jest do kabiny. Dzięki temu jazda zimą jest o wiele bardziej komfortowa.

Ogrzewanie elektryczne

To najtańsza opcja, jednak i tak koszty takiej instalacji mogą być wysokie. W silniku samochodu zostaje umieszczona grzałka, której zadaniem będzie podwyższenie temperatury wewnątrz pojazdu. Do tego dołączony jest programator, który pozwoli na włączenie ogrzewania o określonej godzinie. To rozwiązanie ma jedną bardzo poważną wadę: wymaga zasilania 230 V. Nie wystarczy więc akumulator, potrzebne będzie podłączenie do gniazdka, co w trasie często nie jest możliwe.

Ogrzewanie spalinowe

Dostępne jest w dwóch wariantach: suche i mokre. Ogrzewanie spalinowe suche przypomina nieco farelkę w domu. Ogrzewa jedynie wnętrze kabiny. Bardzo często spotykane jest w samochodach dostawczych o masie do 3,5 tony oraz ciężarówkach.

Ogrzewanie spalinowe mokre jest najbardziej zaawansowane technologicznie. Ta opcja cieszy się największym zainteresowaniem, ale niestety – to opcja najdroższa. Wykorzystuje ono paliwo w zbiorniku pojazdu do podgrzania płynu chłodniczego i wymuszenie jego obiegu. To powoduje wywiewy. W tym przypadku również istnieje opcja ustawienia godziny, o której ogrzewanie ma się automatycznie włączyć, w najnowszych modelach możemy je uruchomić za pomocą SMS-a.

Zanim kupimy ogrzewanie postojowe, powinniśmy zastanowić się dobrze ile czasu będziemy spędzać na postojach i czy nam się ten wydatek opłaca, a jeśli tak, to jakie wybrać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ