Jak sprawdzić szerokość felgi?

0
3047
Jak sprawdzić szerokość felgi

Każdy rodzaj felg, czy są aluminiowe, czy też stalowe, ma konkretne parametry fabryczne. Rozsądny właściciel samochodu powinien więc wiedzieć, jak prawidłowo dobrać je do swojego pojazdu. Nie jest to wiedza tajemna, ale zdecydowanie przydaje się, jeśli chodzi o prawidłowe dopasowanie, funkcjonalność i estetyczny wygląd auta.

Zacznijmy od felg aluminiowych

Najlepiej posłużyć się konkretnym przykładem, który zobrazuje symbolikę parametrów danej felgi. Sprawdźmy więc, co przykładowo oznacza zapis „7.5Jx16H2 ET 35”.

7.5 to po prostu rozmiar felgi w calach (szerokość).

16 oznacza średnicę felgi mierzoną także w calach.

ET 35 wskazuje nam na osadzenie felgi. Jest to odległość podana w milimetrach. Mierzona jest od płaszczyzny symetrii do płaszczyzny montażowej.

J i H – J to symbole oznaczające profil kołnierza. Krawędzie mogą się minimalnie od siebie różnić, ale ważne jest, aby nie mylić ze sobą symboli felg oraz opon przyporządkowanych innym profilom kołnierzy felg. Może to bowiem doprowadzić do awarii pojazdu.

H2 jest natomiast oznaczeniem profilu przekroju i zostaje często umieszczone na samym końcu oznaczenia felgi.

Warto także sprawdzić prawidłowy rozmiar otworu centralnego, co pozwala na bezpieczny montaż samego koła, a tym samym podnosi komfort jazdy.

Felgi stalowe

Felgi stalowe powinny spełniać jasno określone wytyczne dotyczące parametrów technicznych. Spójrzmy na symbol „6.0Jx15H2, 5×112, ET38, CH57,1”.

6.0 oznacza szerokość felgi wyrażoną w calach.

J symbolizuje kształt profilu.

15 to średnica felgi podana także w calach.

H2 oznacza, że mamy do czynienia z podwójnym kołnierzem. Jest to specjalne wygarbienie na krawędzi felgi, uniemożliwiające zsuwanie się opony. Natomiast sam kołnierz chroni oponę przed nagłą utratą ciśnienia.

5 oznacza liczbę otworów montażowych.

112 wskazuje na rozstaw otworów montażowych w milimetrach.

ET38 pokazuje osadzenie felgi.

CH57.1 oznacza średnicę otworu centralnego podaną w milimetrach. Pamiętajmy o odpowiednim dopasowaniu otworu centralnego, ponieważ parametr ten wpływa na nasze bezpieczeństwo, poziom drgania oraz wszelkie wibracje pojawiające się przede wszystkim przy znacznych prędkościach.

Pamiętajmy również, aby sprawdzić, czy producent przewidział montaż konkretnych felg, które rozważamy kupić, w naszym samochodzie. Prawidłowo dobrane felgi także wpływają na nasze bezpieczeństwo na drodze, a to z pewnością powinno być dla każdego kierowcy priorytetem, niezależnie od tego, czy zdecyduje się na felgi aluminiowe, czy też stalowe.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ