Brak sprawnie działającej klimatyzacji, może być przyczyną wypadku! – Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?
Latem, kiedy temperatura przekracza 30°, klimatyzacja wydaje się niezbędnym i wręcz pierwszorzędnym elementem każdego pojazdu. Jeśli chcesz, żeby służyła ci podczas wakacyjnego wyjazdu, warto żebyś już teraz o nią zadbał! O to, co powinieneś wiedzieć o serwisie i samej klimatyzacji.
Klimatyzacja ma duży wpływ na komfort jazdy jak również zdrowie kierowcy – nie tylko ochładza, ale też filtruje powietrze (jednocześnie dbając o utrzymanie ładnego zapachu w aucie). Klimatyzacja aż w 80% oczyszcza powietrze ze wszelkiego typu zanieczyszczeń: pyłków roślin, bakterii, wirusów, substancji infekcyjnych i zarodników grzybów pleśniowych. Jazda autem, w którym rozprzestrzeniają się te wszystkie organizmy grozi utratą zdrowia, a nawet życia! Zanieczyszczone powietrze wywołuje u alergików napady kichania, które nie tylko są niekomfortowe, ale wpływają na styl jazdy kierowcy. Udowodniono, że przy prędkości 50km/h, alergik przejedzie kolejne 13 metrów z zamkniętymi oczami, co jest zjawiskiem całkowicie naturalnym podczas kichania. Jak widać, od kataru do wypadku, niedaleka droga.
Aż dziw bierze, że jeszcze dwadzieścia lat temu klimatyzacja uchodziła za dobro luksusowe, na które pozwolić mogli sobie tylko nieliczni. W dobie ciągłego ocieplania klimatu i coraz większej ilości alergików, jazda bez “klimy” jest wręcz zbrodnią.
Należy zaznaczyć, że układ klimatyzacyjny przydaje się nie tylko latem, ale też w chłodniejsze dni, bo przyspiesza odparowywanie szyb.
Mimo tak zbawiennego działania, układ klimatyzacyjny nie jest zbyt skomplikowanych urządzeniem. Jednak, jeśli się zepsuje, możemy za to dość sporo zapłacić, dlatego jak mawia stare przysłowie “lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Jak dbać o klimatyzację?
Oczywiście pierwszym krokiem w celu utrzymania sprawnie działającej klimatyzacji jest jej regularny przegląd. Zaleca się, by robić go, przynajmniej raz na rok. Z reguły kierowcy decydują się jednak na to zdecydowanie, za późno – najczęściej, kiedy poczują w samochodzie nieprzyjemny zapach.
Kontrolę stanu klimatyzacji powinno powierzyć się autoryzowanym serwisom lub mniejszym zakładom mechaniki pojazdowej, które objęte są oficjalnym programem partnerskim danej grupy, czy marki samochodowej. Przykładowo, Volkswagen Group posiada program o nazwie NORA, który działa na obszarze całej Europy. Program NORA zaopatruje mniejsze warsztaty w oryginalne części samochodowe takich marek jak: Volkswagen, Volkswagen Użytkowe, Seat, Skoda i Audi.
Zaletą skorzystania z usług takiego warsztatu jest pewność, że wszystkie wymienione elementy pojazdu spełniają rygorystyczne wymogi jakościowe i są kompatybilne z konkretnym modelem samochodu.
Jak wygląda przegląd klimatyzacji?
Podczas przeglądu klimatyzacji mechanik powinien skontrolować działanie wszystkich elementów układu, przede wszystkim: szczelność układu i stanu czynnika chłodzącego, pracę wentylatora oraz stanu mechanicznego sprężarki (tu zalecana jest wymiana oleju).
Kolejną czynnością, której możemy spodziewać się podczas wizyty u mechanika jest wymiana filtrów i odgrzybienie przewodów klimatyzacji. Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na to, czy wymieniono nam filtr kabinowy odpowiedzialny za filtrowanie powietrza.
Nie powinno nas jednak dziwić, jeśli serwisant nie dokona wymiany wszystkich filtrów – niektóre, po prostu nie wymagają wymiany co roku np. filtr osuszający odpowiadający za wyłapywanie nadmiaru wilgoci, wymienia się z reguły, co 2 lata.
Oprócz wizyty w serwisie, powinieneś dbać też o prawidłową eksploatację klimatyzacji. Okazuje się, że większośc kierowców nieprawdiłowo jej używa.
Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?
Po pierwsze, nie włączaj klimatyzacji tylko podczas upałów. Czynnik pracujący w układzie jest wymieszany z olejem i zapewnia odpowiednie smarowanie sprężarki. Aby ją nasmarować i odpowiednio zakonserwować, przynajmniej raz na jakiś czas, powinno się włączyć klimatyzację.
Po drugie, kiedy wchodzisz do nagrzanego auta, najpierw otwórz okna, a dopiero po kilku chwilach włącz klimatyzację. Dzięki uprzedniemu wywietrzeniu auta, zmniejsza się praca sprężarki – im mniej będziesz nadwyręża ten element układu chłodniczego, tym lepiej i dłużej będzie ci służył. Sprężarka nie jest urządzeniem typowo przemysłowym, dlatego szybko się zużywa. Aby zaoszczędzić jej pracy pamiętaj też o tym, żeby nigdy nie ustawiać klimatyzacji na maksymalne chłodzenie. Optymalna temperatura wynosi 5-7°C mniej niż na zewnątrz.
Trzymanie się tych trzech zasad i regularne przeglądy, na pewno wpłyną na stan i żywotność twojej klimatyzacji, nie mówiąc o twoim zdrowiu!