Czy warto wymieniać olej w skrzyni biegów

0
2872
Czy warto wymieniać olej w skrzyni biegów

Istnieje wiele sprzecznych opinii na temat wymiany oleju w skrzyni biegów. Niektórzy uważają, że nie jest ona konieczna, inni mylą olej w skrzyni biegów z olejem w silniku. Tymczasem należy sobie uświadomić, że olej w skrzyni biegów pełni tak samo ważną rolę jak ten w silniku, dlatego też o niego również należy zadbać i regularnie go wymieniać.

Skrzynia manualna

Skrzynia manualna jest o wiele bardziej odporna niż skrzynia automatyczna. Nawet jeśli zaniedbamy wymianę oleju, nie powinna od razu się zepsuć z tego powodu. Pamiętajmy jednak, że dzięki właściwej eksploatacji, na którą się składa również regularna wymiana oleju. Wewnątrz manualnej skrzyni biegów znajduje się magnes, który ma za zadanie wyłapać opiłki powstałe w wyniku jej pracy. W czasie wymiany oleju należy ten magnes oczyścić. Do skrzyni manualnej powinniśmy stosować olej przekładniowy. Zalecana jest wymiana oleju po przejechaniu 40-120 tysięcy kilometrów.

Skrzynia automatyczna

Jeśli posiadamy automatyczną skrzynię biegów, wymiana oleju w niej jest szczególnie ważna. Zaniedbanie w tym przypadku może prowadzić do awarii, a naprawy automatycznej skrzyni biegów bywają bardzo drogie, często zupełnie nieopłacalne. Dlatego też znacznie lepiej będzie jeśli po prosu zadbamy o nią wcześniej, regularnie wymieniając olej. Pierwszy raz powinniśmy zrobić to po przejechaniu 60-100 tysięcy kilometrów, następnie po 30 lub 40 tys. km. Wiąże się to z faktem, że w automatycznej skrzyni biegów części oleju nie da się wymienić i zawsze pozostaje na dnie. Przy wymianie oleju w tym rodzaju skrzyni biegów warto pokusić się o wizytę w specjalistycznym salonie, gdyż przy okazji oceni stan skrzyni. Potrzebny będzie olej ATF, którego dokładny rodzaj określa producent samochodu.

Sprawdzamy poziom oleju w skrzyni

Sprawdzenie poziomu oleju w skrzyni biegów nie powinno być trudne. W przypadku automatycznej najlepiej zrobić to przy wymianie oleju silnikowego – po odkręceniu kurka poziom oleju powinien sięgać wlewu. W przypadku skrzyni automatycznej należy skorzystać z bagnetu umieszczonego na niej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ