Na co zwrócić uwagę przed kupnem samochodu?

0
2815
Na co zwrócić uwagę przed kupnem samochodu?

Branża motoryzacyjna to jedna z nielicznych sfer rynku, które nie odczuły w znacznym stopniu negatywnych skutków obecnego kryzysu gospodarczego. Posiadanie własnego auta nadal postrzegane jest jako podstawowy wyznacznik luksusu i to nie tylko w przypadku pojazdów z najwyższej półki. Oczywiście największą popularnością cieszą się egzemplarze używane, dużo tańsze od modeli sprzedawanych w firmowych salonach. Przed dokonaniem zakupu auta z drugiej ręki powinniśmy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym nie wydamy pieniędzy na marne.

Sprawdźmy dokumenty…

Wiele osób zapomina niestety o podstawowej kwestii, jaką jest uzyskanie od sprzedającego potwierdzenia jego praw do oferowanego samochodu. Poprośmy więc o udostępnienie nam dokumentów takich jak np. umowa sprzedaży czy zamiany, ale również dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu. Zwróćmy także uwagę, czy auto posiada aktualny przegląd techniczny, książkę serwisową oraz ubezpieczenie OC. W sprawdzaniu legalności samochodu niemniej przydatne będzie zweryfikowanie tzw. numeru nadwozia, czyli stosowanego na całym świecie, unikalnego siedemnastocyfrowego numeru VIN (Vehicle Identification Number). W razie wątpliwości możemy zwrócić się do policji z prośbą o sprawdzenie, czy dany numer VIN  nie znajduje się w bazie skradzionych aut.

I stan techniczny

Bardzo ważne jest również, aby osobiście zweryfikować zamieszczone w ogłoszeniu informacje na temat stanu technicznego samochodu. Inaczej niż w przypadku zakupu samochodu z salonu, o jakości używanego auta z pewnością nie będzie świadczyła jego marka. Pamiętajmy bowiem, że nawet najlepsze samochody osobowe stracą szybko na swojej wartości, jeśli są użytkowane w niewłaściwy sposób. Wprawdzie o dobrym stanie pojazdu powinien świadczyć wspomniany już, aktualny przegląd techniczny, co nie zmienia jednak faktu, że przed dokonaniem zakupu warto jeszcze zajrzeć pod maskę. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby ocenić kondycję silnika, tłoków czy sworzni, poprośmy o pomoc zaufanego mechanika. Ustrzeże nas to przed nietrafną inwestycją, której szybko zaczniemy żałować.

Kupno auta to zawsze duży wydatek, nawet jeśli decydujemy się na nabycie go z drugiej ręki. Jak to zazwyczaj bywa przy najdroższych zakupach, przy dokonywaniu wyboru nie należy zbytnio się spieszyć, ponieważ możemy wówczas nie dostrzec wielu ukrytych wad. Poświęćmy zatem nieco czasu na upewnienie się, czy aby na pewno samochód, na który planujemy wydać spore pieniądze, wart jest swojej ceny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ