Jak zdobyć prawo jazdy kategorii A?

0
2037
Jak zdobyć prawo jazdy kategorii A

Wielu młodych ludzi marzy o własnym samochodzie lub motorze. W okresie wiosennym i letnim, na ulicach możemy spotkać mnóstwo motocyklistów. Jednak najpierw trzeba uzyskać odpowiednie przeszkolenie i uprawnienia, by móc zacząć poruszać się po drogach takim dwukołowcem. Kurs prawa jazdy kategorii A składa się z 30 godzin wykładów teoretycznych, na których przekazywana jest wiedza dotycząca zasad poruszania się po drogach publicznych oraz informacje nawiązujące do budowy i mechaniki pojazdu. Kolejnym etapem szkolenia są zajęcia praktyczne w wymiarze 20 godzin. Wybrana szkoła nauki jazdy przeprowadzi każdego przyszłego kierowcę przez cały proces nauki oraz określi umiejętności zdobyte podczas kursu.

Aby móc uzyskać prawo jazdy na motor, należy mieć ukończone 24 lata i ukończyć kurs w szkole nauki jazdy, np.: http://www.oskefekt.lublin.pl/kursy-prawa-jazdy/kategoria-am-a-a1-a2. Wyjątkiem są osoby, które posiadaj prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat. Kandydaci tacy mogą podjąć naukę w wieku 20 lat.

Aby całkowicie prawnie móc poruszać się motocyklem po ulicach, trzeba uzyskać pozytywny wynik Egzaminu Państwowego. Składa się on z dwóch części. Pierwszą z nich jest test teoretyczny. Jest to egzamin sprawdzający wiedzę kandydata w zakresie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się pojazdem po drogach publicznych, zagrożeń związanych z ruchem drogowym, obowiązków kierowcy, a także postępowania w różnych standardowych i niestandardowych sytuacjach.

Egzaminowany odpowiada na 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 dotyczący wiedzy specjalistycznej, zadawanych w formie elektronicznej. Warunkiem zdania części teoretycznej jest uzyskanie co najmniej 68 punktów na 74 możliwych.

Kolejnym etapem jest egzamin praktyczny, który rozpoczyna się sprawdzeniem umiejętności na placu manewrowym. Zadaniami, jakie musi wykonać egzaminowany to m.in. przygotowanie pojazdu do jazdy, poruszanie się po łukach w kształcie cyfry 8, slalom wolny oraz szybki, ruszanie na wzniesieniu.

Gdy kierowca pozytywnie przejdzie próby odbywające się na placu, może wyjechać na miasto. Ta część egzaminu trwa nie krócej niż 25 minut. W trakcie jazdy egzaminator porusza się samochodem za jadącym motocyklem początkującym kierowcą, wydając mu – droga radiową- polecenia do wykonania. Gdy przyszły motocyklista wykona je prawidłowo, egzamin kończy się wynikiem pozytywnym, a egzaminowany po odbiorze odpowiednich dokumentów będzie mógł poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ