Felgi samochodowe są – wbrew pozorom – bardzo ważnym elementem pojazdu. Należy o nie dbać tak samo, jak o resztę auta, dlatego też jest konieczna ich okresowa renowacja, wpływającą zarówno na wygląd, jak i na funkcjonowanie.
Dbałość o pojazd oznacza, że trzeba zatroszczyć się o wszystkie aspekty, także o elementy zewnętrzne. Felgi, które stanowią część opon, najczęściej nie są w centrum uwagi kierowców, niemniej jednak warto pamiętać o ich pielęgnacji podczas codziennego użytkowania. Warto wziąć pod uwagę, że malowanie felg może mieć na celu po prostu odświeżenie albo nadanie samochodowi indywidualnego charakteru. Zadbanie o felgi ma nie tylko zwiększyć walory estetyczne. Po miesiącach lub latach używania samochodu na felgach pojawiają się liczne zabrudzenia, rysy, odpryski lakieru, których dobrze jest się pozbyć.
Renowacja felg – kiedy wykonać?
Im wcześniej, patrząc na uszkodzenia, przeprowadzi się regenerację felg, tym lepiej. Jednocześnie taki zabieg, niezależnie, czy przeprowadzany samodzielnie czy w warsztacie, należy wykonać latem. Podczas zimy, gdy jezdnia jest mokra i brudna, poprawianie stanu felg mija się z celem. Lepiej zrobić to w czasie ciepłych miesięcy, kiedy naniesiony na felgi lakier lub farba będą mogły spokojnie wyschnąć.
Jak samodzielnie odświeżyć felgi?
Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać, ale wymaga przygotowania kilku niezbędnych elementów, przede wszystkim:
- taśmę papierową,
- ręczniki papierowe niepylące,
- zmywacz na bazie silikonu lub benzyna ekstrakcyjna (odtłuści felgi),
- gąbka do szlifowania,
- lakier podkładowy i lakier właściwy (oba najlepiej w sprayu),
- letnia woda, płyn do naczyń, wiaderko albo miska.
Po przygotowaniu podstawowych akcesoriów, czas rozpocząć samodzielną renowację felg. Przy pomocy wody z niewielką ilością płynu do naczyń, należy dokładnie oczyścić felgi z zabrudzeń. Zanim całość wyschnie należy sięgnąć po gąbkę do szlifowania i na mokro przetrzeć nią całe koła. Ułatwi to zarówno ostateczne usunięcie brudu, jak i wstępne odtłuszczenie. Po wykonaniu tego etapu można delikatnie wyszlifować miejsca, w których znajdują się zarysowania i ubytki. Pamiętaj jednak, że ma to przynieść efekt matowej powierzchni i jej wyrównania, pod żadnym pozorem nie należy ścierać za mocno. To mogłoby uszkodzić felgi. Po ścieraniu najlepiej przemyć je jeszcze raz wodą z płynem, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
Gdy opony i felgi są już suche należy odtłuścić je przy pomocy wybranego preparatu, a następnie zakleić je taśmą zabezpieczającą. Na zakończenie oklejania jeszcze raz warto przetrzeć je benzyną albo innym środkiem, aby pozbyć się przypadkowego brudu. Z tak przygotowanymi kołami można przejść do następnego etapu, jakim jest lakierowanie felg.
Dla wygody najlepiej ułożyć opony na stojaku albo dużym kawałku folii. Następnie sięgnąć po puszkę z podkładem, wstrząsnąć nią i zacząć pokrywać felgę. Nie należy nakładać zbyt grubej warstwy, lepiej sprawdzi się kilka kolejnych warstw, niż jedna gruba, sprzyjająca powstawaniu zacieków. Istotnym aspektem jest też zamalowanie wnęk oraz zakamarków felgi. Po użyciu pierwszego lakieru felgi powinny stać się matowe i muszą dobrze wyschnąć, zanim przejdzie się do nakładania koloru. W taki sam sposób trzeba nanieść wybrany kolor (wystarczą trzy warstwy), pozostawiając do wyschnięcia.
Rodzaje renowacji felg
Felgi samochodowe można odświeżać na różne sposoby, w tym na mokro oraz na sucho, czyli przy pomocy farb proszkowych. Te metody poleca się wykonać w warsztatach z uwagi na lepszy sprzęt do rozprowadzania farb.
Renowacja felg na mokro jest metodą klasyczną, polegającą na rozpyleniu lakieru. Nie jest przesadnie ekologiczna (z uwagi na związki organiczne dostające się do atmosfery i ewentualnie do płuc). Jest także mniej ekonomiczna, niż drugi sposób, gdyż farba nie jest dostatecznie wytrzymała i częściej trzeba dokonywać poprawek, a to zawsze generuje koszty. Znacznie lepiej wypada tu renowacja felg na sucho. Felgi stalowe oraz aluminiowe malowane są farbą w proszku, która nie wymaga dodatkowo rozcieńczenia rozpuszczalnikami, co czyni ją ekologiczną. Co więcej, dzięki nowoczesnej technologii renowacja na sucho daje lepsze efekty wykończeniowe i bardzo dużą wytrzymałość na urazy mechaniczne.