Dlaczego warto kupować opony zimowe?

0
2070
opony zimowe

W związku z faktem, że w Polsce nie ma obowiązku zakładania opon zimowych, wielu kierowców rezygnuje z wymiany ogumienia na zimę. Wynika to przede wszystkim z oszczędności. Czy jest to dobra droga? Na pewno bardzo ryzykowna. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym charakteryzują się opony zimowe i dlaczego powinieneś zakładać je do swojego auta.

Jak wygląda bieżnik opony zimowej?

Użytkując opony letnie i zimowe, zapewne zauważyłeś różnice pomiędzy budową bieżnika obu typów ogumienia. Struktura bieżnika opony letniej jest dosyć gładka. Na uwagę zasługują także dosyć duże klocki bieżnika. Ilość nacięć na powierzchni klocków jest stosunkowo niewielka. Cechą charakterystyczną opon letnich są szerokie kanały odprowadzające wodę. Dzięki nim możliwe jest zapobieganie zjawisku aquaplaningu. Taka struktura pozwala na stykanie się opony z asfaltem możliwie dużą powierzchnią. Duże klocki kleją się do asfaltu, zapewniając optymalną przyczepność. To przekłada się na wysoki poziom trakcji i stabilność toru jazdy.

W porównaniu do letnich opony zimowe mają dużo większą liczbę nacięć i lameli. Z kolei kanały odprowadzające są węższe niż w przypadku opon letnich. Cechą charakterystyczną są pogrubione pasma odprowadzające wodę i błoto pośniegowe na boki. Taka struktura zapewnia lepszą przyczepność szczególnie podczas jazdy po grubej warstwie śniegu. Lamele opony zimowej niemal wgryzają się w pokrywę śnieżną. Jednocześnie stabilizują tor jazdy. Dzięki szerokim kanałom odprowadzającym na boku bieżnika opony zimowe doskonale radzą sobie ze zjawiskiem aquaplaningu.

Czym charakteryzuje się mieszanka gumy w oponach zimowych?

Obok struktury bieżnika, drugą zasadniczą różnicą pomiędzy oponami zimowymi i letnimi jest skład mieszanki gumy. Musisz pamiętać, że oba typy opon pracują w odmiennych warunkach termicznych. Opony letnie, które pracują w wysokiej temperaturze, produkowane są z twardej mieszanki gumy. Cechą charakterystyczną tego składu jest wysoka zawartość sadzy. Dzięki temu opona letnia pracując na rozgrzanym asfalcie, zachowuje optymalne właściwości. Przede wszystkim nie traci konsystencji podczas upałów. Z drugiej strony w niskiej temperaturze opona letnia staje się twarda, co przekłada się na obniżenie przyczepności.

Opony zimowe są produkowane z miękkiej mieszanki. Zawiera one duże ilości krzemionki. Dzięki temu w ujemnych temperaturach guma zachowuje odpowiednią plastyczność, która przekłada się na przyczepność do nawierzchni. Specyfika opon zimowych sprawia, że zupełnie nie nadają się one do jazdy w lecie. Z założenia miękka mieszanka w wysokiej temperaturze niemal rozpływa się, co prowadzi do szybkiego zużycia bieżnika. Ponadto opony zimowe w wysokiej temperaturze generują duży hałas, co obniża komfort jazdy.

Gdzie znaleźć dobrej jakości opony zimowe? Idealnym miejscem będzie sklep z oponami Tire Expert. Na stronie tireexpert.pl znajdziesz duży wybór ogumienia na lato i zimę. W ofercie sklepu dostępne są zarówno opony budżetowe, jak i marki premium.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ