Czym zajmują się firmy prowadzące działalność transportową?

0
2726

Usługi transportowe to pojęcie niezwykle szerokie, na które składają się zarówno przewozy osób, jak i towarów. Firma transportowa może zatem dysponować flotą pojazdów przystosowanych do przewozu pasażerów lub pojazdów służących do przewozu towarów. W obu przypadkach transport może być realizowany w trzech różnych środowiskach. Możemy zatem wyróżnić transport lądowy, morski i lotniczy. Ten ostatni służy przede wszystkim do transportu osób na duże odległości. Transport drogą morską to głównie transport towarów, a w transport lądowy to zarówno przewozy pasażerskie, jak i towarowe.

Charakterystyka transportu lądowego

Do przewozu osób i towarów w środowisku lądowym wykorzystuje się specjalnie przystosowane do tego celu pojazdy. W transporcie kołowym do przewozu osób wykorzystuje się różne modele autobusów (autokarów), busów i samochodów osobowych. Firma transportowa taka jak np http://enpire.pl/, zajmująca się przewozami towarów, najczęściej wykorzystuje do tego celu samochody ciężarowe z naczepami. W transporcie kolejowym do przewozu pasażerów i towarów wykorzystuje się pociągi wyposażone w różne rodzaje wagonów.

W czasach współczesnych transport lądowy, kołowy stał się podstawą funkcjonowania nowoczesnych, szybko rozwijających się gospodarek świata. Dzięki bogatej sieci dróg samochody ciężarowe mogą przewozić towary przez całe kontynenty. Co ważne, ten rodzaj transportu gwarantuje możliwość dostarczenia towaru dokładnie pod wskazany adres, zwykle bez konieczności jego przeładunku po drodze, co obniża koszt transportu. Większość współcześnie działających firm transportowych bazuje na transporcie kołowym, oczywiście zapewniając swoim klientom możliwość korzystania także z innych środków transportu – takie firmy noszą nazwę firm spedycyjnych, które gwarantują kompleksową obsługę wszystkich klientów, również tych, którzy chcą wysłać swój towar za granicę, na inny kontynent.

Charakterystyka transportu lotniczego

W tej kategorii transportu do przewozu pasażerów i towarów wykorzystuje się różne rodzaje samolotów. Ze względu na duży koszt przewozu ładunków drogą powietrzną, lotniczy transport towarów nie stanowi dużego procenta wszystkich przewozów towarowych realizowanych w skali całego globu. Oczywiście samolotami transportuje się pewne grupy produktów, ale odnosi się to głównie do ich specyficznych typów – towarów lekkich i drogich, które należy szybko dostarczyć do klienta. Transport lotniczy odgrywa jednak coraz większą rolę w przewozach ludzi. Firmy transportowe, które realizują tego typu usługi, określa się zwykle mianem przewoźników lub linii lotniczych.

Charakterystyka transportu morskiego

Droga morska to podstawa wymiany handlowej pomiędzy odległymi od siebie krajami. Dzięki potężnym statkom przystosowanym do transportu różnych typów towarów przewożenie tysięcy ton ładunku na duże odległości, pomiędzy różnymi kontynentami, stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Profesjonalna firma transportowa, która realizuje usługi spedycyjne, powinna mieć w swoim portfolio możliwość zapewnienia klientom również takiej opcji przewozowej. Zwykle wygląda to w ten sposób, że firma dostarcza towar na statek z wykorzystaniem klasycznego transportu lądowego, kołowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ