Cukrzyca a badania kierowców

0
2961

W Polsce zgodnie z prawem od 2011 roku wszyscy diabetycy mogą zostać zawodowymi kierowcami i to niezależnie od tego czy ich choroba wymaga profesjonalnej terapii insuliną. Chorzy, którzy mają podstawową wiedzę na temat cukrzycy i przejdą odpowiednie badanie kierowców bez żadnego większego problemu mogą uzyskać profesjonalne prawo jazdy.

Odnawianie prawa jazdy

Pamiętać należy również i o tym, że profesjonalne prawo jazdy wydawane jest zawsze tymczasowo, dlatego też trzeba je okresowo odnawiać. W przypadku cukrzyków częstotliwość badania kierowców i konieczności odnawiania dokumentu zależy od typu cukrzycy.

Kryteria uzyskania zawodowego prawa jazdy dla cukrzyków

Jak łatwo się domyśleć kryteria uzyskania zawodowego prawa jazdy są zdecydowanie wyższe nić kryteria uzyskania amatorskiego prawa jazdy. Nawet ci pacjenci, którzy nie zażywają specjalnych leków obniżających poziom cukru, w dalszym ciągu muszą wykazać się odpowiednią wiedzą o swojej chorobie i przede wszystkim dostarczać wszystkie dokumenty dotyczące przebiegu choroby, które otrzymają od lekarza prowadzącego.

Fachowa pomoc lekarska

W ocenie zdolności do prowadzania pojazdu jako zawodowego kierowcy zawsze bierze udział aż trzech lekarzy. Pierwszy z nich to oczywiście lekarz prowadzący cukrzycę danego pacjenta. Drugi to konsultant diabetologiczny, który ocenia czy pomimo cukrzycy stan zdrowia chorego pozwala na zawodowe prowadzenia pojazdów. Ostatnim lekarzem jest z kolei lekarz uprawniony, który przeprowadza badania lekarskie wszystkich kandydatów na kierowców. Profesjonalna badania PKK u doświadczonego lekarza uprawnionego można przeprowadzić na przykład w badania-kierowcow.warszawa.pl.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ