Historia Rajdów WRC

0
3162

Rajdy samochodowe przyciągają uwagę wielu miłośników sportów motorowych. Co więcej, wielu sportowców innych dziedzin po zakończeniu swoich karier rozpoczyna nową drogę życia i zaczyna starty w rajdach serii WRC. Czym są rajdy WRC, jaka jest ich historia i jakie postaci z tej dziedziny sportu warto znać?

Rajdy WRC – jak to się zaczęło?

WRC to skrót od World Rally Championship, czyli rajdowe samochodowe mistrzostwa świata. Jest to seria rajdowych wyścigów samochodowych, które odbywają się w corocznym cyklu mistrzowskim. W każdym sezonie o tytuł mistrza świata walczą kierowcy wraz ze swoimi pilotami. Przyznawana jest także nagroda dla najlepszych konstruktorów samochodów rajdowych. Każdy cykl składa się z kilkunastu wyścigach rozgrywających się w różnych miejscach na świecie.

Początki Rajdowych Mistrzostw Świata sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Kiedy to zaczęto prowadzić klasyfikację ogólną w rozgrywanych na całym świecie rajdach. Początkowo po zakończeniu sezonu przyznawane były jedynie nagrody dla konstruktorów. Pierwszy tytuł mistrza świata rajdów WRC został przyznany dopiero w 1979 r.

Historię rajdów dzieli się na trzy ery – Grupy B, Grupy A i Grupy C. Pierwsza era grupy B, to początek lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Samochody tylnonapędowe zostały zastąpione przez samochody o większej mocy. W tym czasie Audi jako pierwsze wprowadziło do rajdów samochód z napędem na cztery koła i tak rozpoczęła się na dobre era samochodów grupy B. Po wielu wypadkach, jakie miały miejsce z udziałem samochodów z grupy B, zastąpiono tę grupę samochodami z grupy A. Era grupy a trwała do 1997 r. Od tego roku zaczęto wprowadzać samochody nowej grupy – Grupy C.

Jakie nazwiska związane z WRC warto znać?

Jednym z najważniejszych kierowców rajdów WRC jest Sebastién Loeb, który tytuł mistrza świata zdobywał aż 9 razy. Co istotne, na swoim koncie ma też najwięcej zwycięstw w pojedynczych rajdach – aż 78, drugi po nim Sebastién Ogier ma ich jedynie 38. Wiele tytułów mistrzowskich zdobyli również Finowie, w tym Juha Kankkunen, który na swoim koncie ma cztery tytuły mistrza świata. Więcej na temat kierowców rajdowych przeczytasz na stronie www.motorsport.info.pl.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ