Historia pojazdu ważna przy zakupie

0
1235
Historia pojazdu ważna przy zakupie

Kto choć raz w życiu kupował używane auto, ten wie z jakimi uczuciami wiąże się taki krok. Pierwszym z nich zdecydowanie jest niepewność, która potrafi w zdecydowany sposób przyćmić radość ze spodziewanego nabycia czterech kółek. Skąd ta niepewność? Ano stąd, że stanie się posiadaczem używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem co do jego realnego stanu technicznego.

Oczywiście słuchając sprzedającego można na temat obiektu transakcji nasłuchać się samych pozytywnych rzeczy, a negatywy praktycznie się nie zdarzają. Jest to w sumie bardzo naturalne, bowiem każdy sprzedając dowolną wartościową rzecz chce przeprowadzić taką transakcję jak najkorzystniej. Nie inaczej jest ze zbyciem auta. Tym bardziej, że jego wartość często jest liczona w dziesiątkach tysięcy złotych.

Weryfikacja auta po numerze VIN samochodu

Kupujący nie stoją tu jednakże na zupełnie straconej pozycji. Nie są także całkowicie zmuszeni do opierania się wyłącznie na deklaracjach sprzedającego i zarazem kupowania kota w worku. Z pomocą może bowiem przyjść numer identyfikacyjny pojazdu, określany inaczej mianem numeru VIN. Co to za symbol? Skrót powstał od angielskiego zwrotu ‚Vehicle Identification Number’. W praktyce jest to unikalny identyfikator, jakim od wielu lat opatrywane są samochody wyjeżdżające z fabryk motoryzacyjnych.

Można go porównać do znanego wszystkim Polakom numeru PESEL – każde auto ma bowiem swój własny VIN. Co szczególnie istotne numer ten jest podawany w wielu formalnych sytuacjach związanych z autem, np. w czasie jego rejestracji, dokonywania przeglądu technicznego, napraw serwisowych i innych czynnościach dotyczących auta. Biorąc pod uwagę, że współcześnie większość informacji gromadzonych jest w elektronicznych bazach danych daje to bardzo szerokie możliwości do uzyskiwania danych na temat historii danego egzemplarza auta.

Historia pojazdu po numerze VIN

Na rynku istnieje bardzo wiele firm, których przedmiotem działalności jest historia pojazdu po VIN, a ściślej mówiąc dostarczanie wszelkich informacji związanych z historią eksploatacji danego auta. Dlatego też bardzo istotnym krokiem przy zakupie jest weryfikacja nr VIN samochodu poprzez jego sprawdzenie w dokumentacji auta oraz na karoserii. Gdy mamy pewność, że numery w obu miejscach się zgadzają można na jego podstawie sprawdzić wcześniejszą historię danego samochodu. Sprawdzenia numeru VIN możemy dokonać na przykład w serwisie www.carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin.

Korzyści ze sprawdzenia VIN

Sprawdzenie VIN i historii pojazdu daje dla potencjalnego kupującego dość szeroki obraz stanu auta, który można zweryfikować z opisem podanym przez sprzedającego. W bardzo istotnym stopniu powinno to umożliwić podjęcie racjonalnej decyzji o zakupie samochodu bądź odstąpieniu od niej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ