Budowa samochodu

0
3276
budowa samochodu

Każdy posiadacz samochodu i prawa jazdy powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat budowy i działania pojazdu mechanicznego, takiego jak auto osobowe. Wiele osób uważa, że jest to dla nich zbyt skomplikowane i wcale się tym nie interesuje. Jest to błąd, ponieważ okazuje się, że budowa samochodu jest w gruncie rzeczy nieskomplikowana.

Prosta budowa starych aut

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat motoryzacja zanotowała ogromny rozwój, więc nic dziwnego, że dzisiejsze pojazdy mogą się wydawać skomplikowane. Dawniejsze Fiaty 125p czy też 126p i inne auta charakteryzowały się prostszą konstrukcją, co nie oznacza jednak, że dzisiejsze pojazdy mają bardzo skomplikowaną budowę. W rzeczywistości, w porównaniu z dawniejszymi czasami w autach nie zmieniło się tak wiele i budowa samochodu nadal opiera się na kilku podstawowych elementach oraz układach. Są one równo ważne, ponieważ w przypadku braku któregokolwiek z nich, jazda autem jest niemożliwa lub niebezpieczna.

Podstawowe elementy i układy w samochodzie

Podstawowym elementem każdego pojazdu, uznawanym za serce samochodu jest jego silnik. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest silnik spalinowy o budowie tłokowej. Działa on tak, że w cylindrze zachodzi proces spalania mieszanki paliwowo-powietrznej i w wyniku wybuchu generowane jest ciśnienie wypychające tłok. Ruch wygenerowany w ten sposób przenosi się na wał korbowy oraz na koła i pojazd jest dzięki temu wprawiany w ruch.

Ruch generowany przy pomocy silnika jest przenoszony na układ napędowy odpowiadający za przenoszenie ruchu na koła. Na układ napędowy składa się sprzęgło, skrzynia biegów, wał oraz most napędowy. Za pomocą sprzęgła, układ napędowy jest odłączany od silnika. Gdy nie ma takiego połączenia, istnieje możliwość zmiany przełożeń. Zasada ta działa podobnie jak w przypadku przerzutek w rowerze.

budowa samochoduOczywiście budowa samochodu obejmuje również wiele innych elementów. Niezwykle istotny jest układ hamulcowy, bez którego co prawda samochód jest w stanie jechać, ale nie jest w stanie zahamować. Prawidłowe działanie tego układu jest więc niezwykle istotne dla zachowania maksymalnego poziomu bezpieczeństwa jazdy. W standardowych układach hamulcowych tarcza hamulcowa dociska tarczę na kole sprawiając, że auto się zatrzymuje. Generowane jest w ten sposób tarcie na bardzo dużym poziomie.

Budowa samochodu obejmuje również układy elektryczne, wydechowe oraz wiele innych elementów, których działanie nie jest skomplikowane. Wszystkie te elementy są ważne dla pojazdu, jego bezpieczeństwa, dynamiki oraz odpowiedniego komfortu jazdy.

[Głosów:6    Średnia:1.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ