Jak wybrać najlepszą firmę leasingową? – oto 6 wskazówek

0
2922
Jak wybrać najlepszą firmę leasingową? – oto 6 wskazówek

Sprawdź pozycję rynkową firmy, uważnie czytaj umowy, pytaj o opinie – podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę przy wyborze firmy leasingowej.

Leasing jest rozwiązaniem, które może wydawać się kuszące zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób prywatnych. Możliwość użytkowania mienia od zaraz, z perspektywą nabycia pełni praw własności po spłacie leasingu, świetnie sprawdza się w odniesieniu do pojazdów, nieruchomości, maszyn i innych obiektów. Aby transakcja okazała się korzystna, warto poważnie zastanowić się nad wyborem firmy, która dostarczy nam usługę.

 1. Pozycja na rynku jest ważna – sprawdź ją

Umowy leasingowe są zazwyczaj zawierane na dłuższy czas, nawet na kilkanaście lat, dlatego najlepiej korzystać z usług firm, które mają na tyle silną pozycję, abyśmy nie musieli obawiać się ich nagłego zniknięcia z rynku i przeniesienia wierzytelności na inny podmiot. Oczywiście zapisy umowy pozostają w mocy nawet, jeśli to nastąpi, jednak nigdy nie można wykluczyć, że po zmianie wierzyciela pojawią się rozbieżności w szczegółach umowy. Nowy wierzyciel może też np. okazać się mniej wyrozumiały w przypadku nawet niewielkiego przekroczenia terminów spłaty rat.

Szukasz sprawdzonej firmy leasingowej? Dowiedz się więcej.

 2. Dowiedz się, czy firma jest skłonna do negocjacji

Firma leasingowa często idzie na ustępstwa, zwłaszcza wówczas, gdy umowa ma dotyczyć mienia o dużej wartości, lub gdy negocjuje z klientem korporacyjnym. Zanim więc zdecydujemy się skreślić firmę, której pierwsza propozycja była dla nas niezbyt korzystna, warto negocjować.

 3. Spytaj o ubezpieczenie

Leasingowane mienie powinno być ubezpieczone przez nominalnego właściciela, ponieważ w przypadku wystąpienia szkody to właśnie on będzie dla ubezpieczyciela stroną. Nawet jeśli leasingobiorca sam płaci składkę, nie będzie uprawniony do odbioru odszkodowania bez zgody leasingodawcy.

 4. Poszukaj klientów i spytaj ich o opinie

Przed podjęciem decyzji o współpracy z daną firmą warto zasięgnąć opinii znajomych, którzy skorzystali już wcześniej z jej usług.

 5. Sprawdź informacje o firmie w sieci

Fora internetowe i media społecznościowe to dobre i bezstronne źródło informacji o firmach. Warto zwrócić również uwagę na publikacje prasowe dotyczące interesującej nas firmy leasingowej.

 6. Dokładnie przeczytaj umowę przed podpisaniem

Umowy leasingowe mogą być skonstruowane w sposób skomplikowany i mało zrozumiały dla osoby, która nie miała wcześniej do czynienia z takimi dokumentami. W przypadku problemów z interpretacją zapisów umowy warto dać ją przed podpisaniem do wglądu prawnikowi. Podpisanie bez czytania i zrozumienia to błąd.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ