Flota samochodów w firmie – na co zwracać uwagę

0
2281

Budowanie floty pojazdów w firmie to bardzo poważne przedsięwzięcie, dlatego warto dobrze się do tego przygotować, aby nie generować dodatkowych, zbędnych kosztów. Flota samochodów to duża i kosztowna inwestycja, szczególnie gdy firma nie jest duża, a auta niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jak zarządzać flotą aut we firmie

Posiadanie w firmie floty aut wiąże się z dużą odpowiedzialnością i oczywiście kosztami. Oprócz raty kredytu czy raty leasingowej dochodzą również inne wydatki takie jak zakup paliwa, serwis czy naprawa pojawiających się usterek.

Jeżeli flota pojazdów jest duża to warto zastanowić się czy nie zorganizować szkolenia dla kierowców, dzięki czemu będą oni znali odpowiednie techniki prowadzenia pojazdów, rozpoznawania w szybkim czasie ewentualnych usterek czy ekonomicznego użytkowania auta. Dzięki temu bardzo często samochody pozostają w lepszym stanie przez długi czas.

Leasing – alternatywa dla kredytów.

Ponieważ budowanie floty pojazdów często jest związane z koniecznością zaciągania kredytów, alternatywą może okazać się leasing. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności posiadania własnych środków finansowych. Rata może być traktowana jako koszty działalności, a uzyskanie leasingu jest dużo łatwiejsze niż załatwienie wszelkich formalności związanych z tradycyjnym kredytem. Dlatego niekiedy warto rozważyć takie rozwiązanie, szczególnie, że jest to bardzo popularna forma zdobycia floty pojazdów w wielu firmach.

Kompleksowa obsługa floty

Ponadto przy dużej ilości aut firmowych konieczne jest stałe monitorowanie korzystania z poszczególnych pojazdów. W dużej firmie należy zainwestować nie tylko w nadajniki GPS, ale także w urządzenia nadzorujące zużycie paliwa czy systemy pozwalające opracowywać raporty drogowe. Takie rozwiązania nie tylko ułatwiają pracę kierowców, ale także pozwalają w optymalny sposób wykorzystać posiadane pojazdy przy ich jak najmniejszym zużyciu. Dlatego warto pamiętać, że sam zakup floty to nie wszystko, konieczne jest odpowiednie zarządzanie, szkolenia dla kierowców, a także dobre systemy monitorujące flotę.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOpony Kraków
Następny artykułOznakowanie opon

Jestem fanem motoryzacji od małego szkraba. Pamiętam jak za młodu spędzałem godziny razem z tatą w garażu reperując multum aut.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ