Wycieraczki do szyb

0
1853
Wycieraczki do szyb

O tym jak ważna dla kierowcy jest dobra widoczność na drodze nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Czysta przednia szyba to podstawa, kiedy wyruszamy w trasę. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby cały samochód lśnił czystością, ale nie oszukujmy się – musiałby chyba funkcjonować w próżni, albo w jednej z telenowel przedstawiających niezwykle kolorowe życie, obrzydliwie bogatych ludzi… Życie jednak to nie film, a auta nie są pokryte „brudoodpornymi” powłokami, niestety… Na szczęście wynaleziono wycieraczki do szyb

WYCIERACZKI a sprawa polska

Wygląda na to, że wynalazek wycieraczek samochodowych ma wielu ojców, a także jedną matkę. Wynalazczyni Mary Andreson, bo to ona jest matką tego sukcesu, otrzymała patent na ich projekt w 1903 r. Oprócz niej do tego pomysłu przyznawali się James Henry Apjohn oraz Gladston Adams. Co ciekawe jednym z ojców wycieraczek do szyb jest też związany z fabryką Forda Polak – wynalazca i wybitny pianista Józef Hoffmann.

Wycieraczki do szyb
Rodzaje wycieraczek

Zasadniczo mamy ich dwa – przegubowe (szkieletowe) i bezprzegubowe(bezszkieletowe). Te pierwsze, jako że powstały… no cóż pierwsze zwane są często klasycznymi lub tradycyjnymi. Jak sama nazwa wskazuje (a przynajmniej jedna z nazw) ich cechą charakterystyczną są metalowe stelaże z przegubami dociskającymi pióra do szyby. Tychże przegubów pozbawione natomiast są wycieraczki do szyb drugiego typu, zwane również płaskimi. Jako, że oba rodzaje samochodowych wycieraczek mają swoje wady i zalety – powstał trzeci typ – hybryda łącząca w sobie cechy wycieraczek tradycyjnych i płaskich. Innymi słowy – wycieraczki płaskie wzmocnione dodatkowym przegubem. O tym jaki rodzaj wybrać w dużym stopniu decyduje m.in. to jak stare jest Twoje auto (nowe auta mają bowiem często fabrycznie zamontowane wycieraczki bezprzegubowe i tylko na takie można je wymienić)oraz oczywiście jego marka, a także to ile masz pieniędzy (najtańsze są wycieraczki klasyczne).

Kiedy CZAS NA ZMIANĘ?

Dobrą praktyką jest na pewno wymiana wycieraczek do szyb raz do roku. Ponadto powinno się je wymieniać, bez względu na to czy minął już rok od ostatniej wymiany, czy nie, w przypadku gdy zostawiają smugi w tzw. centralnym polu widzenia lub na całej ich szerokości, a także gdy trą one o powierzchnię szyby, piszczą podczas pracy lub „rozpadają się” –pióra odrywają się od przegubu.
Warto o tych zasadach pamiętać, jeżeli chcemy, żeby nasze wycieraczki dobrze spełniały swoją rolę, czyli zbierały deszcz, owady, płatki śniegu i wszelki inny brud gromadzący się na szybie. Pamiętajmy, że dobra widoczność podczas jazdy samochodem jest kluczowa dla bezpieczeństwa naszego i bezpieczeństwa innych członków ruchu drogowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ