W których samochodach sprawdzi się gaz lpg?

0
2312
W których samochodach sprawdzi się gaz lpg?

Benzyna w dzisiejszych czasach jest bardzo droga. To zmora wielu kierowców, którzy muszą wydawać na nią fortunę. To sprawia, że coraz bardziej warta rozważenia staje się instalacja na gaz LPG.

Czym jest gaz LPG

LPG – Liquefied Petroleum Gas – to mieszanina propanu i butanu, gazów, które przechowywane pod ciśnieniem przyjmują ciekłą postać. W temperaturze pokojowej LPG przyjmuje płynną postać, jednak w butlach w których jest przechowywany wpompowywany jest gaz o temperaturze około 6 atm. Butle napełnia się zwykle w 80% w celu uniknięcia ich rozerwania. LPG pozyskuje się z odwiertów, ale i jako produkt uboczny przy rafinacji ropy.

Czy LPG jest bezpieczne?

O stosowaniu LPG narosło wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że jego zastosowanie jest niebezpieczne, niszczy jednostkę napędową a podczas wypadku butla z gazem wybucha. Nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Jeśli odpowiednio dobierzemy i wyregulujemy instalację, nie powinna ona wpłynąć na naszą jednostkę napędową. Butle z gazem są tak zabezpieczone, że podczas wypadku trudno je uszkodzić, trudniej nawet niż zwykły zbiornik z benzyną. Nie powinniśmy się obawiać, że instalacja LPG obniży bezpieczeństwo i wygodę jazdy naszym samochodem.

Przy jakich silnikach najlepiej sprawdzi się instalacja gazowa?

Prawdą jest, że nie wszystkie silniki tak samo jak inne współpracują z instalacją LPG. Najczęściej lepiej tolerują obecność instalacji LPG starsze modele silników. Paradoksalnie w młodszych nie zawsze się sprawdza tak jak powinna. Najlepiej z instalacjami LPG współpracują silniki o pojemności od 1400 do 2000 cm3 takich marek jak Honda, Opel, BMW, Volkswagen, Audi.

W instalację gazową możemy wyposażyć praktycznie każdy samochód z wyjątkiem tych najnowszych stosujących bezpośredni wtrysk paliwa. W ich przypadku konieczne byłoby zamawianie bardzo drogiej instalacji gazowej przeznaczonej typowo dla konkretnego modelu, co zupełnie nie ma sensu z punktu widzenia ekonomicznej racjonalności. W pozostałych przypadkach warto sobie na spokojnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRęczne polerowanie samochodu
Następny artykułZamek centralny z pilotem

Jestem fanem motoryzacji od małego szkraba. Pamiętam jak za młodu spędzałem godziny razem z tatą w garażu reperując multum aut.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ