Sprawdzamy wydajność klimatyzacji

0
3330
Sprawdzamy wydajność klimatyzacji

Sprawność klimatyzacji jest bardzo ważna. W upalne dni latem wnętrze naszego samochodu rozgrzewa się nawet do 50-60 stopni Celsjusza, zimą bez włączonego ogrzewania dokucza nam dotkliwe zimno. Te problemy możemy rozwiązać przy pomocy klimatyzacji, jednak, aby było to możliwe, musi być ona sprawna. Podpowiadamy, jak sprawdzić sprawność klimatyzacji.

Jak funkcjonuje klimatyzacja w naszym samochodzie?

Klimatyzacja w naszym samochodzie składa się z kilku części składowych: to skraplacz, który pełni rolę chłodnicy, zawór rozprężny, parownik, sprężarka i osuszacz z filtrami. Mechanizm działania klimatyzacji jest następujący: najpierw w skraplaczu czynnik chłodzący zmienia stan z gazowego na ciekły. Dzięki sprężarce możliwy jest obieg płynu w systemie klimatyzacji. Przy rozprężaniu temperatura powietrza znacznie się obniża. Zimne powietrze jest gromadzone przy parowniku i wydmuchiwane do wnętrza pojazdu.

Jakie są często spotykane usterki klimatyzacji?

Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak, powinien być brzydki zapach wydobywający się z wnętrza klimatyzacji. Do najbardziej typowych usterek należy nieszczelność układu klimatyzacji (najczęściej spowodowana uszkodzeniem skraplacza) lub zatkany układ klimatyzacji spowodowany niewymienianiem przez lata osuszacza. Problemem może być również uszkodzony wentylator skraplacza, zbyt mała ilość czynnika chłodzącego lub uszkodzona sprężarka. Z takimi problemami warto udać się do warsztatu.

Pogarszająca się wydajność chłodzenia – prawdopodobne przyczyny

Jeśli wydajność chłodzenia pogarsza się, zanim udamy się do warsztatu, warto najpierw samemu sprawdzić rzeczy najprostsze. Przede wszystkim pamiętajmy o wymianie filtra kabinowego – aby klimatyzacja pracowała wydajnie, warto to robić raz do roku. Co trzy-cztery lata powinniśmy wymienić osuszacz. Warto również wyczyścić kanały dystrybucji. Raz na jakiś czas powinniśmy odgrzybić parownik, aby bakterie i grzyby nie rozniosły się do wnętrza samochodu. Co pół roku powinniśmy sprawdzać ilość oleju w sprężarce.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ