Jak zachować się w przypadku braku paliwa?

0
2859

Polscy kierowcy bardzo często szukają najtańszych stacji benzynowych lub tankują po kilka razy w miesiącu, przemieszczając się głównie z domu do pracy, pokonując niewielkie odcinki drogi. To powoduje, że masa ludzi jeździ swoimi autami co jakiś czas na rezerwie. Czy to jest dobra praktyka? Czy może lepiej tankować rzadziej, ale pod korek?

Pierwsze kroki kierowcy, gdy zabraknie paliwa w samochodzie

            Brak paliwa to sytuacja, która może przytrafić się każdemu. Największy problem pojawia się wtedy, gdy paliwa zabraknie na autostradzie lub drodze ekspresowej. Szczególnie należy zwrócić uwagę na nowe odcinki autostrad, czy dróg ekspresowych, takich jak S5 i S8 na Dolnym Śląsku. W tym rejonie na obecną chwilę nie ma zbyt dużej ilości stacji benzynowych, więc w sytuacji, gdy zabraknie nam paliwa, to wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie telefon do pomocy drogowej z Wrocławia, która oferuje dowóz paliwa (benzyny lub oleju napędowego). Takie firmy bez problemu znajdziemy w internecie. Oczywiście każdy rozsądny kierowca wie, że przed dłuższą trasą należy zatankować auto. Jednak sytuacje bywają różne, dlatego na wszelki wypadek warto wiedzieć, jak się zachować, gdy w aucie zabraknie paliwa. Nieprawidłowe postępowanie może doprowadzić do uszkodzenia samochodu, a naprawa będzie bardzo kosztowna. Co zatem zrobić, gdy samochód zgaśnie, a przyczyną na pewno jest brak paliwa? W tym wypadku wiele zależy od rodzaju silnika.

Jazda na rezerwie przy aucie na benzynę

            Generalnie na rezerwie można przejechać ok. 50-60 km. To powinno wystarczyć, aby dotrzeć do jakiejś stacji benzynowej. Należy pamiętać, że nie wolno kontynuować jazdy, jeśli wskaźnik poziomu paliwa pokazuje 0. W autach benzynowych można w ten sposób uszkodzić katalizator, a w dieslach zapowietrzyć aparaturę wtryskową. W autach benzynowych posiadających elektryczną pompę paliwa silnik od razu przestaje pracować. Jeszcze przed zatrzymaniem pojazd stopniowo traci moc. Auto należy jak najszybciej zatrzymać i spróbować pozyskać paliwo, np. od innych kierowców. W przypadku, gdy auto jeździ na benzynie E98, można dolać do niego maksymalnie kilka litrów E95, po czym dojechać do stacji benzynowej i dotankować odpowiednie paliwo. Jeśli jednak nikt się nie zatrzymuje i nie ma skąd pozyskać paliwa, to przydatny będzie kontakt do sprawdzonej i fachowej firmy, która świadczy usługi pomocy drogowej, dlatego warty mieć taki namiar w swoim telefonie.

Zachowanie diesla przy braku paliwa

            Diesle także stopniowo tracą moc, gdy zaczyna brakować paliwa. Pojazd trzeba wówczas zatrzymać jak najszybciej, najlepiej poza jezdnią. Warto skorzystać z pomocy kierowców samochodów ciężarowych, którzy często wożą ze sobą tzw. „oszczędności”. Absolutnie nie wolno dolewać do turbodiesla oleju opałowego ani innego, pochodzącego z niepewnego źródła. Wlewając paliwo z kanistra należy stosować lejek z siatką filtrującą, aby zapobiec przedostaniu się zanieczyszczeń zgromadzonych na dnie kanistra.

[Głosów:9    Średnia:3.9/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ